Obec Drahkov
ObecDrahkov

Vzpomínková bohoslužba Českobratrské církve evangelické - Korandův sbor v Plzni na setkání lidu v roce 1419 na Bzí

Kdy: 11. 9. 2022 11:00

Kde: Hora Bzí

Bohoslužba na Bzí

Typ akce: církevní (církevní setkání)

Dobrý den,

dovoluji Vás opět srdečně pozvat na horu Bzí (pod Jezevčí skálou), kde se každoročně pořádá vzpomínková bohoslužba naší církve na setkání lidu v roce 1419. Letos se setkáme 11.9. v 11.00 hodin. K připomenutí významu tohoto místa opět přidávám krátký, převzatý text:

K rozhodnějšímu směru husitského hnutí, se horlivě připojil i plzeňský kněz Václav Koranda starší, který koncem roku 1416 již v Plzni podával Večeři Páně pod obojí způsobou, tj. chléb i víno všem věřícím, a strhl k této cestě většinu plzeňských křesťanů. Na jaře roku 1419 se venkovské zástupy hnuly, aby na horách sv. Večeři Páně pod obojí způsobou slavily. Koranda byl mezi nimi jako kazatel a vůdce. Žil vzrušenou nadějí té doby ve vítězný nástup ducha Ježíše Krista a jeho nového světa, zbaveného všeho znetvořeného ve společnosti i církvi. S tímto výhledem vedl i plzeňské křesťany k velkému shromáždění na horu Bzí u Blovic. Tam formuloval tzv. Husitský manifest z hory Bzí - požadavek kázání Božího slova svobodně a srozumitelně, přijímání sv. Večeře Páně pod obojí a trestání zlořádů ve všech stavech bez výjimky.

Plakátek s podrobnými informacemi je přílohou zprávy (1.19 MB).

Josef Beneš

Kurátor Farního sboru Českobratrské církve evangelické - Korandův sbor v Plzni

bzi-2022-plakat.jpg

Typ souboru: JPG obrázek, Velikost: 1,19 MB

Adresa místa konání

Hora Bzí, Letiny
Datum vložení: 4. 9. 2022 12:04
Datum poslední aktualizace: 4. 9. 2022 12:10

Rychlé informace

Popelnicové známky, jiné poplatky, změny bydliště - v úředních hodinách na OÚ, příp. domluvou na tel. čísle pí. účetní - 607 536 352 . Děkujeme.

Rezervovat hřiště je možné telefonicky na čísle 776 552 171 (správce) nebo 723 441 482 (Jiří Bína).